Monte Carlo 3MAVR60RZW Maverick Energy Star 60" Outdoor Ceiling Fan with Remote Control, 3 Balsa Wood Blades, Matte White
So you can check out the other reviews at Amazon.com
Electric fan design Ceiling Fan
Power Source Corded Electric
Special Feature Remote
Included Components Light kit included, Fan Blade included
Brand Monte Carlo
Mounting Type Protruding
Color Matte White-white Blades
Item Dimensions LxWxH 60 x 60 x 14 inches
Material Alloy Steel
Controller Type Remote Control
  • MAVERICK OUTDOOR CEILING FAN DIMENSIONS: Diameter: 60"; Height: 11.7" (From Ceiling to Bottom of Fan Housing, Includes 6" Downrod); Weight 10.6lbs.
  • FAN BLADES: 3 Outdoor Approved Matte White Blades (60" Span / 12° Blade Pitch); CFM: 4551
  • FAN CONTROL: Includes 6-Speed Hand-Held Remote Control with Reversing Function
  • DETAILS: Matte White Finish; Premium Power Energy-Efficient 85 X 28 mm DC Motor and Precision Balanced Blades for Quiet and Wobble-Free Operation