  • Fully Enclosed (No Gland Plate)
  • 2mm Galvanized Backplate
  • UL Certified
  • Nema 4
  • (H)16"(W)12"(D)6"
See more product details
Product Description
Technical Specifications
  • Brand: YuCo
  • Standards: UL Listed, RoHs Compliant
  • Material: Metal
  • Enclosure Type: Standard Electrical, Fully Enclosed (No Gland Plate)
  • NEMA Rating: NEMA 4
  • IP Rating: IP66
  • Metal Gauge: 16 Gauge
  • Enclosure Cover Type: Single Door Hinge Cover
  • Mounting Type: Wall-Mount
  • Closure Method: Latch
  • Accessories Included: 2mm Galvanized Back Plate, Mounting Hardware